Aktuality

Aktuální informace ke stávající situaci vztahující se k uvolňování opatření – COVID-19 ke dni 4.5. 2020

Nově jsou v platnosti opatření vydaná usnesením vlády ČR č. 490 dne 30. 4. t.r. s účinností ode dne 11. 5. 2020. Toto usnesení, vzhledem k dobré epidemiologické situaci, již obsahuje uvolnění pro naši činnost nejen na venkovních sportovištích, ale i v prostorách našich sokoloven, a je omezeno počtem nejvýše 100 osob ve stejném čase.

Sokol žádá premiéra o podporu pro své sokolovny, výpadek příjmů je kritický

Výpadek příjmů z nájmů a členských příspěvků po vyhlášení nouzového stavu je pro řadu sokolských jednot kritický. Jednoty, které spravují svá sportoviště, totiž přišly o veškeré příjmy, náklady na energii a provoz však zůstávají téměř stejné. Starostka ČOS tak ve spolupráci s Českou unií sportu požádala premiéra ČR Andreje Babiše o pomoc.

Výbor ČOS se uskuteční v náhradním termínu 4. července 2020

V souladu s vládním nařízením o vyhlášení nouzového stavu je zrušeno konání jarního Výboru České obce sokolské v termínu 24. - 25. dubna 2020. Výbor se uskuteční v náhradním termínu 4. července 2020.

Sokolská legenda Zdeněk Růžička oslavil 95. narozeniny

Dvojnásobný olympijský medailista, jeden z nejlepších gymnastů naší historie, trenér a sokol tělem i duší Zdeněk Růžička oslavíl pln zdraví a energie 95. narozeniny. Gratulujeme!

Sokol otevírá svá venkovní sportoviště pro veřejnost

Sokol mimořádně otevřel pro veřejnost některá svá venkovní sportoviště, především u svých dvou největších sokoloven na pražských Královských Vinohradech a v Brně. Chce tak umožnit zájemcům využívat tyto prostory poté, co Vláda ČR povolila veřejnosti za stanovených podmínek využívat venkovní sportoviště, parky a veřejná prostranství k individuálnímu sportování.

Vyhlášení Sokola roku se přesouvá na nový termín – 23. září 2020

Slavnostní vyhlášení všesokolského ankety Sokol roku, které se mělo původně konat 15. dubna, se přesouvá na nový termín. Tím je 23. září 2020. Rozhodlo o tom vedení ČOS s přihlédnutí k současné situaci.

Sokol definoval Národní sportovní agentuře své priority pro řešení současného nouzového stavu

Na pátečním jednání zástupců největších sportovních organizací s vedením Národní sportovní agentury starostka České obce sokolské Hana Moučková přednesla klíčové problémy, kterým nyní Sokol a další sportovní subjekty a spolky čelí. Setkání v sídle NSA mělo za cíl specifikovat okruhy pro jednání se stáními orgány, které jsou pro sportovní prostředí v současné situaci prioritní.

Sokolská krev pomáhá nemocným již čtvrtým rokem, vloni jí bylo 270 litrů

Více než 270 litrů krve darovali v roce 2019 členové České obce sokolské v rámci dobročinného projektu Sokolská kapka krve. Do projektu, který si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve nejen mezi sokolskou veřejností a získat nové dárce krve, se vloni zapojilo 230 dárců.

České vlajce je 100 let!

Před sto lety schválilo Národní shromáždění na svém zasedání 30. března 1920 Zákon č. 252/1920 Sb., kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti. Tento zákon rovněž stanovil podobu státní vlajky. Zajímavostí je, že současná sokolská vlajka vychází z principů jednoho z nepřijatých návrhů podoby státní vlajky.

Sokol cvičí on-line, seriál #cvičímsesokolem půjde na youtube

Zavřené sokolovny i venkovní sportoviště sokoly od pohybu neodradí. Od 12. března, kdy v Česku platí nouzový stav kvůli šíření koronaviru, řada jednot spustila na sociálních sítích pravidelné online cvičení pro zájemce všech věkových kategorií ze Sokola i široké veřejnosti. Seriál propracovaných cvičebních videí pro různé věkové kategorie, vedených zkušenými sokolskými cvičiteli, natáčí v Tyršově domě i Česká obec sokolská.

Zemřel dlouhouletý starosta a náčelník Sokola Vsetín Dušan Životský

Po těžké nemoci ve věku 89 let zemřel sokol tělem i duší, emeritní starosta i náčelník vsetínského Sokola, bratr Dušan Životský.

Nezapomeňte si pořídit předplatné časopisu SOKOL!

Změny v rámci strategie Sokol 2030 jste už určitě zaznamenali. Nová vizuální identita České obce sokolské se líbí, a tak je na čase udělat něco i s časopisem Sokol – vždyť v současné podobě vychází již patnáct let. Změny, k nimž v roce 2020 dochází, schválil na svém prosincovém zasedání Výbor ČOS.

Českobudějovičtí předškoláci cvičili se Sokolíkem Pepíkem

Další ze série workhopů projektu Se Sokolem do života proběhl v Českých Budějovicích I zde děti z místních mateřských škol navštivily celý svět. A jako správným dětem z 21. století jim to trvalo 80 minut, nikoliv 80 dní, jako jejich předchůdcům ze století devatenáctého.

Memoriál Jana Vorla v lilbeňském Sokola posedmé, tentokrát s gymnastickým pětibojem

Jen dál, Jen výš! Šťastnou sedmičku oslavil Memoriál Jana Vorla premiérou gymnastického pětiboje. První ročník se v roce 2013 uskutečnil jen v kombinaci kruhy, hrazda a přeskok přes koně nadél. Teprve postupem času přibyl šplh na laně a bradla.

Senioři se v únoru snaží zdolat La Manche, část uplavou i v Tyršově domě

Pojďte si zkusit, jak se plave přes La Manche! V pátek 28. února od 11:00 se o to v bazénu v Tyršově domě pokusí seniorská štafeta v rámci akce „Přeplavme svůj La Manche“, kterou už pošesté pořádá projekt SenSen (Senzační senioři) s podporou České obce sokolské. A příchozí jim mohou pomoci!

Sokolové ve Mšeném-lázních otevírají zrekonstruovanou sokolovnu

Jedna z nejvýznamnějších sokolských investičních akcí v Ústeckém kraji, rekonstrukce sokolovny v Mšeném-lázních, je úspěšně u konce. Místní sokolové spolu s čestnými hosty slavnostně zahájí její provoz tuto neděli 1.března 2020. Rozsáhlá přestavba budovy za více než 10 milionů korun znamená velký impuls v 108leté historii mšenského Sokola.

10 rad, jak snížit riziko nákazy COVID-19

Obavy z šíření nákazy nebezpečným koronavirem jsou určitě na místě, není však nutné propadat jakékoliv panice. V každém případě je prospěšné připomenout si hygienická pravidla, která je potřeba dodržovat, pokud chceme snížit riziko nákazy. A to nejen koronavirem, ale i pro případ všech dalších virových onemocnění, včetně naší sezónní chřipky, jejíž výskyt je i v těchto dnech u nás o mnoho řádů častější než nemoc COVID-19. Sepsal je pro nás člen Zdravotní komise ČOS, MUDr. Tomáš Jelen.

150 let od narození sokolského písmáka Karla Vaníčka (1860-1926)

Mezi významné funkcionáře tělovýchovné organizace Sokol se po mnoho let řadil Karel Vaníček. Spolu se svým bratrem Jindřichem, další čelnou sokolskou osobností, vyrostli na Hradčanech mezi jedenácti dětmi hradního sluhy. Vystudovali malostranské gymnázium a vyšší reálku a společně vstoupili do Sokola na Smíchově.

Akademie v Tišnově oslavila 30. výročí obnovení Sokola a 90 let provozu nové sokolovny

Sokolská jednota v Tišnově se k oslavě 30. výročí obnovení Sokola v Československu připojila uspořádáním sokolské akademie v neděli 9.2.2020. Zároveň jsme oslavili 90 let od otevření sokolovny po požáru v r. 1929. A také 110. výročí od uskutečnění sokolského krajského sletu v Tišnově.

Slavíme již 158 let od založení Sokola, víte ale kdy se potkal Tyrš s Fügnerem?

Přesné založení Sokola se datuje ke dni 16. února 1862, kdy se v Panské ulici v Praze sešlo několik příznivců Tyršovy myšlenky založit Tělocvičnou jednotou pražskou, jež brzy poté přijala název Sokol. Prvním starostou se stal Jindřich Fügner a prvním náčelníkem právě Miroslav Tyrš, tvůrce ideové náplně. Jak se tito dva muži vlastně potkali, když pocházejí z různých sociálních podmínek a dělí je od sebe 10 let?

Národní sportovní agentura odstartovala v Tyršově domě

Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše se v Aule Michnova paláce v Tyršově domě konala úvodní tisková konference Národní sportovní agentury, nové ústřední instituce českého sportu. Vedení agentury zde představilo svou činnost, plány na financování českého sportu, a také složení svého poradního orgánu, Národní rady pro sport. V ní zasedne i starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Se Sokolem do života: CESTA KOLEM SVĚTA V LOMNICI NAD POPELKOU

Je pátek 24. ledna 2020, sedm hodin ráno a v lomnické sokolovně už je pěkně živo a rušno. Téměř dvě desítky cvičitelů a přátel lomnického Sokola se začínají připravovat na CESTU KOLEM SVĚTA - hravý workshop plný pohybu pro mateřské školy, který je realizován v rámci projektu České obce sokolské “SE SOKOLEM DO ŽIVOTA aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky”.

Sokol Milovice je Neziskovkou roku 2019

Tělocvičná jednota Sokol Milovice získala titul Neziskovka roku za rok 2019. Prestižní ocenění, které uděluje Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), bylo milovické jednotě uděleno v kategorii Malých neziskovek. Soutěž Neziskovka roku se letos konala již po sedmé.

Odešla sestra Libuše Dutnarová, někdejší náčelnice Sokola Pankrác a neúnavná organizátorka sokolského života

V sobotu 11.ledna 2020 zemřela Libuše Dutnarová, někdejší náčelnice Sokola Pankrác a určitě jedna ze služebně nejstarších členek Sokola. Vstoupila do něj už v roce 1929! Ještě na prahu své devadesátky, v roce 2013, založila tradici Sokolského putovního praporu pro účastníky sokolského setkání v rakouském Oetzu. Poslední rozloučení se bude konat ve Strašnicích v pátek 17.1. 2020 v 11:00. Infomaci sdělil České obci sokolské vnuk sestry Dutnarové Petr Švec.

Před 30 lety byl obnoven Sokol

"VŠEM SOKOLŮM! Již jsme informovali o tom, že znovu vzniká Čs. obec sokolská. Neuvedli jsme ovšem, kam se mohou zájemci obrátit. Tuto chybu chceme napravit. Sokolové se mohou hlásit na adresách…" Těmito slovy vybízel sokoly inzerát publikovaný 2. prosince 1989 v deníku Svobodné slovo.

PŘEBORY ČOS 2020 VE VOLEJBALE MUŽŮ A ŽEN LIGOVÝCH DRUŽSTEV OPĚT ÚSPĚŠNÉ.

První víkend v novém roce 4.-5.ledna se opět uskutečnily Přebory ČOS mužů a žen. Do choceňských hal (ZŠ Sv. Čecha a VK Choceň) se sjelo osm nejlepších sokolských ženských týmů a osm týmů v kategorii mužů v čele s dlouhodobě nejlepším týmem v soutěžích ČVS z Dobřichovic a lídrem I. ligy Bučovicemi. Poprvé se podařilo dohodnout účast nejznámějšího rakouského SOKOLA z Vídně, kteří hrají nejvyšší rakouskou soutěž „bundesligu“. A je to skvělé navázání kontaktů nejenom sportovních, ale i společenských.

Prosincové vydání časopisu Sokol

Dostává se k vám poslední vydání časopisu Sokol v letošním roce. Od příštího roku dojde v jeho vydávání k některým změnám. O nich se více dovíte právě v tomto vydání, v němž naleznete i objednávkový lístek na předplatné časopisu v roce 2020. A samozřejmě v prosincovém vydání je pro vás připraveno množství dalších zpráv o dění v Sokole. Součástí časopisu jsou i jeho pravidelné přílohy Vzdělavatelské listy – tentokrát se věnují historii jednotlivých žup – a Metodické listy.

Společnost ČEPS a.s. bude už 4. rokem generálním partnerem České obce sokolské

Spolupráce České obce sokolské a jejího generálního partnera, společnosti ČEPS, vstoupí v lednu už do 4. roku. Společnost ČEPS, jejíž doménou je správa rozvodné energetické sítě, začala Sokol podporovat už v roce 2017, tedy v období před XVI. všesokolským sletem, a od té doby partnerství nabírá na intenzitě.

Předání zlatých a stříbrných medailí zasloužilým členům na zasedání Výboru ČOS

O druhém adventním víkendu – v pátek 6. 12. a v sobotu 7. 12. – se v Tyršově domě v Praze konalo 2. zasedání Výboru České obce sokolské. Součástí zasedání bylo rovněž již tradiční slavnostní předávání sokolských vyznamenání – stříbrných a zlatých medailí ČOS.

Popřejte šťastné a veselé pohlednicí z vlastních fotek

Obyčejnou SMS už k Vánocím nepřekvapíte, zkuste to novodobou pohlednicí. Vytvoříte a odešlete ji z mobilní aplikace Pohlednice Online nebo webu www.pohledniceonline.cz Pošta ji vytiskne na klasický pohlednicový papír a zajistí doručení do schránek kdekoliv v České republice i zahraničí. Na přední stranu pohlednice můžete umístit rovnou i několik fotek. A třeba je i doplnit stylovým, vánočním nebo retro rámečkem. Tipy a informace najdete na www.pohledniceonline.cz

Vyšlo listopadové elektronické vydání časopisu Sokol

Plno zpráv o dění v Sokole v měsíci listopadu a také o připravovaných akcích – takové je listopadové vydání časopisu Sokol, které samozřejmě přináší i řadu dalších informací ať již z historie, či o vydaných kalendářích na rok 2019 či o možnostech využít vánoční slevy v sokolském e-shopu.

Sokolské minerálky Ondrášovka za zvýhodněné ceny!

Hlavní partner České obce sokolské, společnost Ondrášovka a.s., připravil pro sokolské jednoty a župy možnost zakoupit minierálky Ondrášovka na své akce za zvýhodněné ceny. Lahve budou v "sokolských barvách" s etiketou s pěticí sokolských hodnot. Nabídka je zaměřena na ty, kteří pořádají akci s velkým počtem účastníků, nebo chtějí svým sportovcům zajistit pitný režim po delší doby.

Starostka ČOS oceněna u příležitosti 28. října Medailí Za zásluhy I. stupně

U příležitosti výročí založení samostatné republiky 28. října udělil prezident ČR Miloš Zeman Medailí Za zásluhy I. Stupně starostce České obce sokolské Haně Moučkové, a to za zásluhy o stát v oblasti výchovy. Starostka Moučková převzala ocenění na slavnostním ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Premiéra Sokolského běhu republiky

V říjnu jsme začali „ukrajovat“ z druhé stovky let, které uplynuly od vyhlášení samostatnosti naší země – připomenuli jsme si již 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Letos poprvé sokolové oslavili toto výročí novým projektem, Sokolským během republiky. I když se jednalo o jeho první ročník, organizátoři jsou přesvědčeni, že byl položen základní kámen k nové sokolské tradici a Sokolské běhy republiky se budou v tento výroční den konat každoročně na řadě míst po celé republice.

Vyšlo říjnové vydání časopisu Sokol

To, jak je život pestrý a rozmanitý, svým způsobem dokládá i říjnové vydání časopisu Sokol a v něm obsažené zprávy ze všech oblastí činností v Sokole. Z témat, která obsahuje, dominují dvě – oslavy Památného dne sokolstva 8. října, který byl letos poprvé slaven jako významný den České republiky, a státní svátek 28. října, při němž jsme si připomínali již 101. výročí vzniku Československa.

Oslavy vzniku samostatného státu

Sokolové po celé republice si v pondělí 28. října připomenuli s celou českou veřejností výročí vzniku samostatného československého státu. Oficiální oslavy letošního 101. výročí vzniku Československa zahájil 28. října za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, předních ústavních činitelů a veřejnosti pietní akt u Národního památníku na Vítkově, při němž za Českou obec sokolskou položila věnec starostka ČOS sestra Hana Moučková.

Sokol opět obohatí program veletrhu For Toys

Již tradičně obohacuje Česká obec sokolská veletrh For Toys, který se pravidelně koná na výstavišti PVA v Praze Letňanech. Bude tomu tak i letos ve dnech 17.–20. října, kdy ČOS je opět partnerem doprovodného programu tohoto veletrhu, na němž po celou dobu konání veletrhu vedle svého stánku v hale 1 nabídne dětem gymzónu s širokou nabídkou sportovního vyžití. V sobotu a v neděli se ČOS také bude prezentovat na pódiu ve vstupní hale.

Památný den sokolstva slaví sokolové s novým praporem prezidenta republiky

Od časného úterního rána si celá republika připomínala spolu se sokoly významný den ČR – Památný den sokolstva, který se každoročně slaví 8. října. Po celý tento den se konalo po celé republice množství vzpomínkových akcí, jejichž vrcholem bylo v odpoledních hodinách pietní shromáždění v sídle České obce sokolské – v Tyršově domě v Praze. Při příležitosti tohoto významného dne předal prezident republiky Miloš Zeman do rukou starostky ČOS Hany Moučkové prezidentský prapor, který nechal pro Sokol zhotovit.

Brožura k Památnému dni sokolstva

K dispozici pro umístění na webu nebo pro tisk je krásná brožura, přibližující smysl sokolského svátku, historické souvislosti i osudy některých sokolských hrdinů.

Zářijové vydání časopisu Sokol s novou grafikou

Červnový 12. sjezd ČOS mimo jiné schválil nový vizuální styl České obce sokolské. Jemu se přizpůsobil i časopis Sokol ve svém zářijovém vydání, které právě vychází. V něm vedle nové grafiky naleznete řadu zajímavých zpráv – vedle zpravodajství ze Sjezdu seznamuje blíže se schválenou strategií Sokol 2030, přináší rozhovor s autorem nového vizuálního stylu a samozřejmě mnohé další informace o dění v Sokole v letních měsících.

VÝZVA K PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ - PODPORA MATERIÁLNĚ TECHNICKÉ ZÁKLADY SPORTU

MŠMT vyhlašuje Výzvu V5 SPORT. Tato výzva se týká investičních záměrů jednot pro rok 2020 k podávání žádostí o investiční dotace (v rámci programu 133 530 Podpora materiálně technické základny sportu 2017 až 2024 a jeho podprogramu 133D 531 Podpora materiálně technické základny sportu – určeno tělocvičným jednotám, tělovýchovným jednotám a SK - spolkům i pobočným spolkům - Výzva V5).

Sokolský běh republiky oslaví 28.říjen pohybem. Stane se tradicí, věří sokolové.

Vběhnout do druhé stovky věku naší země, a to doslova, to si dali za cíl organizátoři nového běžeckého projektu s názvem Sokolský běh republiky. Konat se bude každoročně na výročí založení Československa 28. října. Organizátoři 1. Sokolského běhu republiky se ve středu sešli v Tyršově domě aby potvrdili, že jsou na letošní závody připraveni. Tradice založena!

Odneste si z #BEACTIVE Noc sokoloven 2019 zajímavé ceny!

Na letošní #BEACTIVE Noc sokoloven se budete mít možnost vyhrát zajímavé ceny, a to hned v několika soutěžích.

Letošní #BEACTIVE Noc sokoloven se zúčastní 130 jednot

Už popáté se během nadcházejícího víkendu otevřou brány sokoloven ve všech regionech České republiky. Sokolové tak už tradičně odhalí, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí. Letos se do projektu #BEACTIVE Noc sokoloven zapojí přes 130 sokolských objektů.

Letošní #BEACTIVE Noc sokoloven doprovodí živé obrazy

Blíží se Noc sokoloven 2019, jedna z nejpopulárnějších sokolských akcí. Ta je od minulého roku součástí projektu Evropské komise Evropský týden sportu (EWOS). Duší Noci sokoloven je už od počátku Kateřina Pohlová, vedoucí oddělení Vzdělavatelského odboru ČOS.

Sokol má novou tvář, podklady pro nový vizuální styl už jsou k dispozici

Sokol má od září novou tvář. Nový vizuální styl, přijatý v rámci strategie SOKOL 2030 na červnovém 12. sjezdu ČOS, vytvořilo renomované grafické studio Dynamo Design. Ač zcela moderní, vychází vizuální styl z tradičních sokolských grafických prvků, především loga. Řada jednot už v novém stylu od září vytváří své komunikační materiály, pro ostatní připomínáme, že si mohou veškeré podklady stáhnout z internetového úložiště BrandCloud, případně nabízené šablony zpracovat v grafickém programu Canva.

Sokolská kapka krve: v roce 2019 jsme darovali 270 litrů!

Celkový počet odběrů v rámci dobročinného projektu Sokolská kapka krve v roce 2019 byl 606 - o 206 (o polovinu) více než v předchozím roce! Na tomto výsledku se podílelo 230 dárců (také nárůst o polovinu). Mezi nimi byl například i Josef Nekovář, člen Sokola Roudnice nad Labem, který od roku 1974 daroval krev již 120krát. V loňském roce vzrostl nejen počet dárců, ale i celkový počet zapojených jednot – celkem 49, o 18 více než v roce 2018. Prvenství obhájil Sokol Komárov z župy Jungmannovy, kde 28 dárců absolvovalo 75 odběrů – zapojil se zde každý sedmý dospělý člen jednoty.

Využijte nabídku S-energie a ušetřete na fakturách za odběr elektřiny a plynu

Neplaťte víc, než musíte. To je smysl sokolského projektu, určeného nejen jednotám, ale i jednotlivcům. Víme, že orientovat se v cenách a nabídce energetických společností je extrémně složité. Cenová kalkulačka na webu S-energie dokáže vaše současné smlouvy vyhodnotit a případně nabídnout levnější řešení.

Blíží se týden Sokol spolu v pohybu 2019

Již příští týden se uskuteční projekt Sokol spolu v pohybu, který potrvá od pondělí 16. 9. do neděle 22. 9. 2019. V tomto týdnu se po celé České republice konají sportovní akce pro rodiny, otevřené cvičební hodiny, závody a turnaje. Navíc bude na mnoha místech možné si otestovat svoji fyzickou kondici a zjistit, jak na tom jste!

Kámen zmizelých už připomíná poslední pobyt radisty Jiřího Potůčka

Radista z výsadku Silver A Jiří Potůček-Tolar by se 12. července letošního roku dožil sta let. Osud mu však nedopřál oslavit ani 23. narozeniny. Jemu a dalším šesti popraveným sokolům ze sokolské odbojové skupiny S 21 B věnovala Sokolská župa Podkrkonošská-Jiráskova 7. července letošního roku první sokolské Kameny zmizelých (Stolperstaine) v Královéhradeckém kraji.

Americký sokol zkoumá historii sokolských jednot u nás. Neztraťte svou historii, vyzývá

Sokolského historika z amerického Texasu, bratra Rome Milana, v současné době můžete potkat na různých místech po celé České republice, kde intenzivně pracuje na studii o historii českých, moravských a slezských sokolských jednot. Podklady pro svou práci potřebuje získat co nejdříve – nedávno mu totiž byla diagnostikována nemoc, která mu cestování v brzké době znemožní.

Bazén v Tyršově domě bude o prázdninách uzavřen

V letních měsících (červenec–srpen) bude uzavřen plavecký bazén v Tyršově domě. Naposledy před prázdninami je bazén pro veřejnost otevřen poslední červnový víken (29.–30. 6). Termín předpokládaného otevření po letní přestávce je o víkendu na přelomu srpna a září, tedy 31. 8. a 1. 9. 2019

V čele ČOS zůstává starostka Hana Moučková, sokolové začínají připravovat XVII. všesokolský slet 2024

Nové vedení České obce sokolské, strategie dalšího rozvoje hnutí a zahájení příprav XVII. všesokolského sletu 2024. To jsou nejdůležitější výsledky víkendového jednání 12. sjezdu jedné z nejtradičnějších českých organizací v pražském Tyršově domě.

Česká obec sokolská se loučí se sportovní legendou Zdeňkem Remsou

V sobotu 22. června 2019 opustil sokolské řady bratr Zdeněk Remsa – člen Sokola Studenec, sportovní legenda ČOS.

Starostka ČOS uctila památku padlých parašutistů

Jako každým rokem, i letos se před kostelem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, na místě posledního hrdinského odporu sedmi parašutistů z akce Anthropoid, Silver A, Bioscop, Out Distance a Tin, konala pietní akce, jíž se zúčastnila rovněž starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Červnové vydání časopisu Sokol

Závěr cvičebního roku je zde – ještě předtím, než se rozjedete na prázdniny a dovolené, se můžete seznámit s bohatým děním v Sokole, které zaznamenává červnové vydání časopisu Sokol. To tentokráte vychází již v polovině měsíce.

12. sjezd ČOS bude volit nové vedení Sokola

O víkendu 22.–23. června se v Tyršově domě v Praze uskuteční 12. sjezd České obce sokolské. Vedle hodnocení uplynulého tříletého funkčního období a přijetí cílů a úkolů na období nadcházející bude sjezd volit vedení České obce sokolské – starostu ČOS, místostarosty ČOS, členy Předsednictva ČOS a rovněž některé z komisí.

Kámen zmizelých na Končinách připomene poslední pobyt radisty Jiřího Potůčka

Radista z výsadku Silver A Jiří Potůček-Tolar by se 12. července letošního roku dožil sta let. Osud mu však nedopřál oslavit ani 23. narozeniny. Jemu a dalším šesti popraveným sokolům ze sokolské odbojové skupiny S 21 B budou 7. července letošního roku věnovány první sokolské Kameny zmizelých (Stolperstaine) v Královéhradeckém kraji.

Ve finále Přeboru ČOS ve sportovní všestrannosti uspěly Milevsko, Příbram, Brno I, Písek a Ořechov

Na 165 závodníků a závodnic z 23 sokolských žup o víkendu 8. a 9. června soutěžilo o titul Přeborníka ČOS ve sportovní všestrannosti pro starší žactvo, dorost a dospělé. Vzhledem k velkému zájmu o účast se soutěžilo na třech místech v Praze.

Přebor ČOS ve sportovní všestrannosti čeká velké finále

Hned několik pražských sportovišť obsadí o víkendu 8. a 9. června sokolové. Česká obec sokolská totiž uspořádá finále svého Přeboru v sportovní všestrannosti. Jedná se o jeden z nejtěžších druhů závodů, který kombinuje atletiku, gymnastiku a plavání. Disciplíny tohoto náročného víceboje jsou rozloženy do dvou dnů.

Do letošního ročníku Move Week se zapojí 69 sokolských jednot

Již tento týden začíná celoevropský projekt Move Week, do kterého se v minulých letech zapojilo 3,5 milionu účastníků z 38 zemí v Evropě a v Latinské Americe. Česká obec sokolská se do projektu zapojuje již od jeho prvního ročníku a zájem o tyto akce mezi sokoly rok od roku roste.

Nabídka studia v Dánsku

Díky dlouholeté spolupráci mezi Českou obcí sokolskou a dánskou Gerlev Physical Education and Sports Academy mají členové ČOS možnost studovat za výhodných podmínek na této prestižní dánské sportovní akademii ve čtyřměsíčním internátním programu.

Vyšlo květnové vydání časopisu Sokol

S jarními měsíci je v plném proudu turistická sezóna. A tak v květnovém vydání časopisu Sokol si můžete přečíst o některých uskutečněných akcích, ale také se seznámit s pozvánkami na akce, které teprve budou – např. na Kmochovu padesátku v Kolíně, nebo zajímavou akci Klub českých turistů ve Svatém Janu pod Skalou. Květnové vydání samozřejmě přináší zpravodajství z dalších akcí, na nichž byla ČOS zastoupena, informuje o řadě sportovních událostech a úspěších sokolských sportovců a mnohé další.

Sokolský zpravodaj znovu na obrazovkách ČT Sport

Dobrá zpráva z Kavčích Hor - Česká televize obnovila vysílání Sokolského zpravodaje. Stejně jako v loňském roce tak budou mít diváci ČT Sport možnost získat informace o nejdůležitějších událostech a zajímavých osobnostech sokolského hnutí.

Sokolové si připomenuli výročí konce 2. světové války

Sokolové si spolu s českou veřejností připomenuli 74. výročí od konce 2. světové války. Samozřejmě nechyběli ani na hlavní oficiální akci ke Dni vítězství v Národním památníku v Praze na Vítkově, kde se za přítomnosti prezidenta republiky, předsedů obou parlamentních komor, předsedy vlády, nejvyšších představitelů Ministerstva obrany ČR a Armády ČR, válečných veteránů, zástupců spolků a dalších organizací uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů, kteří položili život za naši vlast. Za Českou obec sokolskou položila k památníku věnec starostka České obce sokolské sestra Hana Moučková.

Vyšlo dubnové vydání časopisu Sokol

Je toho opravdu hodně, co se za uplynulý měsíc v Sokole odehrálo. Výbor ČOS projednával, vedle další agendy, přípravu blížícího se 12. sjezdu ČOS a rovněž se seznámil s prezentací Strategie 2030, byli vyhlášeni nejlepší sportovci ČOS v roce 2018, na 500 dětí navštívilo při veletrhu For Kids sokolskou gymzónu, probíhají nácviky na světovou gymnaestrádu, uskutečnila se první část národní přehlídky sokolských divadel – o tom všem a mnohém dalším si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo.

S Evou Samkovou se fotili i Vycpálkovci, dojala mne starostka Karolinky, říká Petr Syrový

Petr Syrový je předsedou Odbor sportu ČOS už 6 let, a přestože mezi čerstvě vyhlášenými Nejlepšími sportovci ČOS byli světoví i evropští medailisté a extraligové týmy kolektivních sportů, současné období za nijak výjimečné v historii sokolského sportu nepovažuje. Ale úspěšné určitě je, dodává.

Nejlepším sokolským sportovcem roku 2018 je vzpěrač Jiří Orság

Vzpěrač Jiří Orság a atleti Vít Müller a Barbora Malíková se stali nejlepšími sportovci České obce sokolské za rok 2018 ve svých kategoriích. V týmových sportech pak dominovali basketbalistky z Hradce Králové, basketbaloví kadeti z Písku, házenkářští dorostenci z Nového Veselí a volejbalové kadetky ze Šternberka.

Starostka ČOS pozdravila jménem sokolů celostátní konferenci Klubu českých turistů

Starostka České obce sokolské se o víkendu zúčastnila celostátní konference Klubu českých turistů, jejíž delegáty pozdravila jménem svým i jménem celé České obce sokolské. Oba tyto spolky, které patří k nejstarším v republice, pojí společně vyznávané hodnoty, pohnuté okamžiky naší historie a především přátelské vztahy a dlouhodobá spolupráce jak v minulosti, tak v současnosti.

Divadlo se usídlí v Tyršově domě, poprvé v pondělí

V pondělí 29.4. v 19:00 odstartuje představením sokolského Divadla pod Petřínem projekt, který by měl oživit Tyršův dům a přivést do něj divadlo, poezii, hudbu - zkrátka více kultury. Bláznivá komedie francouzského dramatika Erika Assouse "Můj nejlepší kamarád" začne v 19:00 a lístky se dají koupit buď na místě před představením, nebo v předporodeji na www.goout.net.

Sokolové na výcviku u Hradní stráže tentokrát s účastí až z Ameriky

Dvakrát v roce pořádá Česká obec sokolská ve spolupráci s Hradní stráží výcvik krojovaných sokolů a sokolek v pořadové přípravě. Zájem o výcviky neutichá, naopak, právě probíhající dubnový termín je nabitý do posledního místa a co víc, zúčastní se ho i zástupce Amerického Sokola a Sokola Mnichov. Hojné zastoupení mají tentokrát i pražské jednoty. Tradičně čeká všechny účastníky i doprovodný program a závěrečný pochod v sokolských krojích z Pražského hradu do Tyršova domu k soše Miroslava Tyrše.

Jaroměřský kros 2019 již v neděli 7. dubna

Běh pro širokou veřejnost, přebor ČOS v přespolním běhu a přebor Královéhradeckého kraje členů Českého atletického svazu, závod ISCAREX poháru 2019 – to vše je Jaroměřský kros, jehož letošní ročník se koná v neděli 7. dubna.

Březnové vydání časopisu Sokol

Sokol na Slovensku letos slaví „stovková” výročí. O nich i o současném životě slovenského Sokola hovoří v březnovém časopisu Sokol starosta Sokolské únie Slovenska bratr Vladimír Holčík. V Poříčí nad Sázavou otevřeli sokolové nově zrekonstruovanou sokolovnu, na desítkách míst po celé republice se konaly další sokolské šibřinky, plesy a bály, představujeme výraznou sokolskou osobnost – bratra Vladimíra Prchlíka. Začíná také nový seriál, který představuje jednotlivé oblasti sokolské všestrannosti. Další zajímavé informace jsou i z oblasti vzdělavatelské – mimo jiné o připravovaném novém kulturním projektu… O tom a mnohém dalším si můžete přečíst v březnovém časopisu Sokol, které právě vyšlo.

Sokol od 4. do 6. dubna opět obohatí veletrh For Kids

Výstaviště PVA Expo Praha bude od 4. do 7. dubna patřit souboru veletrhů pro celou rodinu For Family. Celkem čtyři veletrhy – For Kids, Aktiv 55+, For Pets a For Horse – osloví všechny návštěvníky: děti a jejich maminky, milovníky zvířat, cestovatele, ale i aktivní seniory. Česká obec sokolská je letos opět partnerem doprovodného programu veletrhu For Kids, který tak výrazně obohatí.

Bratr Benda popřál Českým lvům sokolského ducha

Výraznou sokolskou stopu neslo vyhlašování výročních filmových cen Český lev 2019. Hlavní cenu, tedy Cenu za nejlepší film, přišel na pódium vyhlásil bratr Miroslav Benda (87 let) z Křenovic, mj. hrdina loňského dokumentární filmu Dobrý život sokola Bendy. A o svém nejnovějším dobrodružství vyprávěl, jak je jeho zvykem – zapáleně, s nadhledem a humorem.

Nejlepší sokolské sportovce roku 2018 ocení zlatá olympionička Eva Samková

Česká obec sokolská již tradičně ocení své sportovce, kteří v loňském roce úspěšně působili ve vrcholových domácích soutěžích nebo reprezentovali Českou republiku na mistrovstvích Evropy či světa a v dalších mezinárodních soutěžích. Sportovce Sokola za rok 2018 přijde ocenit o olympijská vítězka Eva Samková, která sama Sokolem prošla.

Šermířský Sokol Cup: Zraněného olympionika nahradil mladý talent Marek Totušek

Tradiční mezinárodní šermířský turnaj Sokol Cup (Tvarůžkův memoriál ve fleretu mužů – 61. ročník – a Moravanka ve fleretu žen – 51. ročník) se nesl opět v přátelském duchu a duchu fair-play. O víkendu 23. a 24. března se na planších v hale Sokola Brno I odehrávala dramatická střetnutí 118 šermířů a šermířek ze 14 zemí. Vybojovali celkem 394 utkání.

Sokolové otevřeli zrekonstruovanou sokolovnu v Poříčí nad Sázavou

Několik set členů Sokola a občanů z Poříčí nad Sázavou i ze širokého okolí se stalo prvními uživateli nově zrekonstruované poříčské sokolovny. Do posledního místa zaplněný hlavní sál byl v sobotu večer svědkem slavnostního přestřižení pásky, přehlídky sokolských souborů ze středních Čech, koncertu a například i předvedení živého obrazu, který režíroval místní sokol, herec Jakub Kohák.

Bratr František Pecháček čestným občanem Prahy 5

Sokol, autor legendární sletové skladby Přísaha republice, odbojář, hrdina František Pecháček, umučený nacisty, se stal čestným občanem Prahy 5. Ocenění převzal jeho prasynovec p. Ilja Pecháček. Manželé Pecháčkovi bydleli v Praze 5 v ulici Jindřicha Plachty 3, což připomíná pamětní deska umístěná na domě.

Pražský Tajtrlík již popatnácté zve na loutkářskou přehlídku

Ve Švehlově sokolovně v Praze Hostivaři se předposlední březnový víkend uskuteční již patnáctý ročník přehlídky amatérských loutkářských souborů Pražský Tajtrlík.

Vyhlášení fotografických soutěží pro mládež a pro seniory

Komise pro práci s mládeží a seniory vyhlásila dvě fotografické soutěže: jednu pro mládež, druhou pro seniory, obě s názvem Sokolské okamžiky. Obě soutěže mají termín odevzdání do 15. dubna 2019. Jak již napovídá téma „Život v Sokole“, fotit lze například cvičení, výlety, soutěže apod, nebo lze zaslat i vzpomínkové fotky na XVI. všesokolský slet.

Šermířská esa míří do Brna na Sokol Cup

Milovníci šermu se mohou těšit na špičkové výkony domácích i zahraničních šermířů – o blížícím se víkendu 23. a 24. března zavítají do Brna na Sokol Cup mimo jiné český olympionik Alexandr Choupenitch, jeho reprezentační kolega Jan Krejčík, největší naděje českého fleretu Marek Toušek, ze zahraničí Chorvat Petar Files či Bělorusové Uladzislau Lahunou a Uladzislau Kurylovich. Mezi ženami jsou favoritkami Rusky Maria Melnikova a Bella Kulaeva.

Únorové vydání časopisu Sokol

První měsíce letošního roku byly v Sokole na události bohaté. Připomenuli jsme si již 157. výročí založení Sokola, na Slovensku oslavili 100 let od založení Bratislavské župy Masarykovy a Sokola Bratislava, uskutečnily se přebory v alpském lyžování i další akce na zasněžených horách, na zhruba stovce míst po celé republice se konaly sokolské šibřinky, bály a plesy… o tom všem a mnohém dalším si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Sokol.

Beseda ke knize Nebylo jim souzeno žít

Tělocvičná jednota Sokol Libeň zve na besedu Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové, autorek knihy "Nebylo jim souzeno žít". Beseda se koná 29. března 2019 od 19.00 hodin v sokolovně v Libni – Zenklova 2/37, Praha 8. V knize je 160 příběhů sokolů a sokolek z oblasti severovýchodních Čech, popravených a umučených za 2. světové války.

Sezóna plesů, bálů, karnevalů a šibřinek je v Sokole v plném proudu

S prvními zimními dny a měsíci přišlo do tělocvičných jednot a do sokoloven již „tradiční veselí” – od ledna do konce března probíhá sezóna plesů, bálů, karnevalů a šibřinek, jejich pořádání je v řadě sokolských jednot již dlouholetou tradicí. Přinášíme přehled konání některých z nich.

Připomenuli jsme si již 157. výročí vzniku Sokola

Vedení České obce sokolské uctěním památky zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera vzpomenulo v pátek 15. února 157. výročí založení našeho spolku, které jsme si připomenuli v sobotu 16. února. Starostka ČOS Hana Moučková, náčelník ČOS Petr Svoboda, náčelnice ČOS Lenka Kocmichová, předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový a vzdělavatel ČOS Zdeněk Mička položili věnce na hrob M. Tyrše a J. Fügnera na pražských Olšanských hřbitovech a k sokolskému hrobu u krematoria v Praze Strašnicích, v němž spočívají sestry a bratři, kteří pro Sokol a vlast žili, pracovali a umírali.

Senioři poplavou v Tyršově domě přes La Manche

Senioři z celého Česka už popáté poplavou vzdálenost odpovídající nejslavnější dálkové plavecké destinaci, kanálu La Manche mezi Francií a Anglií. Soutěž ve štafetovém plavání „Přeplavme svůj La Manche“ pořádá projekt SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77, letos i s podporou České obce sokolské. Senioři si svůj štafetový příspěvek totiž odplavou i v nejstarším pražském krytém bazénu v Tyršově domě.

Lyžařští přeborníci 2019 v obřím slalomu

Sokol Frýdštejn pořádal v únoru dva lyžařské závody v obřím slalomu. Nejprve to byly, ve spolupráci s dalšími partnery, v sobotu 9. února tradiční lyžařské závody veteránů ve Skiareálu Kamenec v Jablonci nad Jizerou. O týden později, v sobotu 16. února, se jel jako veřejný závod přebor ČOS v alpském lyžování ve všech věkových kategoriích, v obřím slalomu.

Lednové vydání časopisu Sokol

Schválení zákona o vyhlášení Památného dne sokolstva významným dnem ČR Senátem PČR, aktuální změny v pojištění, historický úspěch florbalistů Sokola Pardubice, přebory TeamGym a v běhu na lyžích, ale také šibřinkové reje a plesová sezóna v Sokole – to vše a mnohé další jsou zprávy, které přináší lednové elektronické vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo.

Senátoři podpořili Památný den sokolstva jako významný den ČR

Senát Parlamentu České republiky dnes udělal další klíčový krok k tomu, aby byl Památný den sokolstva zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. Příslušnou novelu zákona podpořil téměř jednohlasně. Posledním krokem k tomu, aby se Památný den sokolstva slavil jako významný den ČR už letos 8. října, je podpis prezidenta ČR.

Aktuální informace k pojištění v roce 2019

Ke dni 1. 2. 2019 dochází k částečným změnám v pojištění. Stejně jako v předchozích letech, i letos je pojištění sportovního prostředí, tedy i České obce sokolské (vč. jejích pobočných spolků), řešeno prostřednictvím pojistné smlouvy mezi Českým olympijským výborem a příslušnou pojišťovnou.

Senátoři podporují Památný den sokolstva jako významný den ČR

Řada senátních klubů i jednotlivých senátorů již vyjádřila starostce České obce sokolské Haně Moučkové podporu pro legislativní návrh, který zařazuje Památný den sokolstva 8. října do kalendáře významných dnů České republiky. Reagovala tak i na řadu dopisů s žádostí o podporu, které do Senátu dorazily od členů Sokola i ze sokolských jednot. Horní komora by měla o Památném dnu rozhodnout na konci ledna.

Nabídka k pořádání T-Mobile Olympijského běhu 2019

Stejně jako v předchozích letech, i letos se Český olympijský výbor obrací na sokolské organizace s nabídkou možnosti pořádání závodů T-Mobile Olympijského běhu. Ten se bude konat tradičně jako součást oslav mezinárodního Olympijského dne, v letošním roce ve středu 19. června 2019. Oslavy budou v letošním roce významnější i vzhledem k 120letému výročí založení Českého olympijského výboru.

Historický úspěch florbalistů Sokola Pardubice

Florbalisté Sokola Pardubice I dosáhli historického úspěchu: v Olomouci ve finále florbalového poháru zdolali FBC Liberec 4:3 a poprvé v historii tak mohli zvednout nad hlavu trofej pro pohárového vítěze.

Předplatné časopisu Sokol v roce 2019

Stejně jako v předchozích letech, i na rok 2019 je možné předplatit si tištěné vydání časopisu Sokol. Výše předplatného zůstává v nezměněné výši, tedy 196,- Kč (pro zahraničí + 4x poštovné). Časopis bude vycházet obdobně jako v roce 2018 – první dvě vydání ve čtvrtletí jsou elektronická, poslední měsíc ve čtvrtletí vychází v tištěné podobě. V létě vycházejí dvě dvojčísla – červen/červenec a srpen/září. Předplatné se tedy týká čtyř tištěných vydání (březen, červen, září, prosinec).

Prosincové vydání časopisu Sokol přeje úspěšný nový rok 2019

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila zákon, který vyhlašuje Památný den sokolstva významným dnem České republiky. Hradní stráž oslavila 100. výročí svého vzniku – sokolové tehdy byli u toho, a tak je samozřejmé, že zástupci ČOS byli mezi prvními gratulanty. Stoleté jubileum slavili i bratři a sestry na Slovensku – vznik první sokolské jednoty v zemi, a to ve Skalici. A mnoho dalších zpráv o dění v Sokole – to je prosincové vydání časopisu Sokol, které vyšlo v týdnu před vánočními svátky.

Poslanecká sněmovna schválila Památný den sokolstva jako významný den ČR

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh zákona, který zařazuje Památný den sokolstva mezi významné dny České republiky. Pro se vyslovilo 170 poslanců všech parlamentních stran, 12 poslanců se zdrželo, nikdo nebyl proti. Novela byla schvalována ve zrychleném řízení, tedy nyní bude návrh předložen přímo do Senátu a pokud bude schválen, následně bude předložen k podpisu prezidentovi.

Rekonstrukce příjezdu T. G. Masaryka do vlasti za účasti sokolů

České dráhy, Československá obec legionářská, Národní technické muzeum a Hlavní město Praha připravily rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Z rakousko-českých hranic do Prahy budou vypraveny dva vlaky. Než projede v sobotu 22. prosince Masaryk v podání herce Otakara Brouska Prahou, navštíví ve zvláštním vlaku trasu svého návratu z Horního Dvořiště přes České Budějovice, Veselí nad Lužnicí, Tábor a Benešov. Na mnoha místech trasy a samozřejmě poté v Praze se setkáte také se sokoly.

Česká obec sokolská darovala Hradní stráži stuhu na prapor

Dne 7. prosince 2018 připnula starostka České obce sokolské Hana Moučková na prapor Hradní stráže pamětní stuhu. Stalo se tak symbolicky při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Hradní stráže, jejíž kořeny jsou neodmyslitelně spjaty právě se sokolským hnutím. Slavnostní události na III. nádvoří Pražského hradu se také zúčastnil člen předsednictva Vzdělavatelského odboru a zástupce ředitele VHÚ bratr Michal Burian, který s myšlenkou udělení stuhy Hradní stráži přišel. On i sestra starostka jako poděkování dostali pamětní medaili Hradní stráže.

Listopadové vydání časopisu Sokol plné informací

Podpora vyhlášení Památného dne sokolstva významným dnem ČR, posletová setkání, úspěchy sokolských sportovců a významné sportovní soutěže ČOS, kalendář vzdělávacích akcí Ústřední školy ČOS v roce 2019 – to vše a mnohé další jsou zprávy, které přináší listopadové vydání časopisu Sokol.

Odešla královna fair play Věra Růžičková

V sobotu 24. listopadu zasáhla Českou obec sokolskou i celou sportovní veřejnost smutná zpráva: ve věku 90 let zemřela sestra Věra Růžičková. Sestra Růžičková je nesporně nejen sokolskou, ale také českou sportovní legendou. Patří mezi málo těch osobností, které svůj život zasvětily sportu, olympijské myšlence a Sokolu, na jehož obnově a následně rozvoji se po roce 1990 výrazně podílela.

Osobnosti podporují prohlášení Památného dne sokolstva významným dnem ČR

Řada politiků i osobností z kulturní i akademické oblasti už vyjádřila podporu návrhu zákona na prohlášení Památného dne sokolstva významným dnem ČR. Legislativní úpravu, která by 8. říjen do kalendáře významných dnů zařadila, budou poslanci posuzovat zřejmě již na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny.

Se sokoly Orlickými horami - v sobotu na 37. ročníku Hrádouské vařečky

T.J. Sokol Nový Hrádek zve všechny milovníky turistiky na 37. ročník pochodu Hrádouská vařečka, který povede překrásným podhůřím Orlických hor. Organizátoři připravili tratě dlouhé 6, 8, 10, 12 a 15 kilometrů. Startuje se v sobotu 11. května od 7:00 do 9:00 od sokolovny v Novém Hrádku.

Česká obec sokolská na Dětské planetě

Česká obec sokolská ve spolupráci s INCHEBA EXPO PRAHA, člen skupiny ABF, Vás srdečně zve na blížící se veletrh Dětská planeta, který se každoročně koná na Výstavišti v Praze-Holešovicích, letos od pátku 30. 11. do neděle 2. 12. Česká obec sokolská se bude na tomto veletrhu, jehož doprovodného programu je partnerem, prezentovat svojí gymzónou pro děti každého věku a vystoupeními dětí z oddílů našich jednot.

Skladatel Jaroslav Uhlíř a další kmotři pokřtili Sletový památník

Sletový památník, kniha mapující dění spojené s přípravami a průběhem XVI. všesokolského sletu 2018, má za sebou slavnostní křest. Jeho kmotry se stali například skladatel Jaroslav Uhlíř, akademický malíř Stanislav Diviš, sletoví fotografové Markéta Navrátilová a Václav Pancer a samozřejmě starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Sletový památník a kalendáře na rok 2019 v prodejně v Tyršově domě

Od konce října je v prodeji Sletový památník s názvem "100 let republiky a XVI. všesokolský slet", v první polovině listopadu se také do prodeje dostávají sokolské kalendáře na rok 2019 – stolní a nástěnný – a sletové DVD. Objednat si je zájemci mohou na e-mailu pbendova@sokol.eu nebo na telefonu 257 007 288 nebo 257 007 265.

Na Velkou cenu Sokola v akrobatickém rokenrolu přijelo 200 sportovců ze tří zemí

Na 200 sportovců z Česka, Polska a Slovenska přijelo v sobotu 3.11. proběhl do sportovní hale Věry Čáslavské v Černošicích, kde se konal již 21. ročník Velké ceny Sokola v akrobatickém rock and rollu. Velká cena Sokola letos patří mezi osm nejvýznamnějších soutěží ČOS.

Vyšlo říjnové vydání časopisu Sokol

Účast České obce sokolské a sokolů na celorepublikových oslavách 100. výročí vzniku Československa, pietní akce v Památný den sokolstva, rekordní účast jednot zapojených do Noci sokoloven, pestré akce projektu Spolu v pohybu, ale také úspěchy sokolských sportovců na mezinárodních kolbištích – to vše a mnohé další zprávy obsahuje říjnové vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo.

Památný den sokolstva Významným dnem České republiky? Návrh získává podporu poslanců

Bude Památný den sokolstva zařazen do českého kalendáře jako Významný den České republiky? Rozhodnutí se blíží, v nejbližších měsících bude návrh na tuto legislativní změnu, kterou předložila skupina poslanců v čele s Václavem Klausem ml. (ODS), projednávat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Oslavy 100 let republiky v Praze zahájí pochod se sokoly, zakončí ohňostroj

Národní oslavy sta let československé státnosti vyvrcholí o víkendu na několika místech v Praze. V sobotu na Václavském náměstí se do nich zapojí i sokolové. Oslavy završí v neděli 28. října ohňostroj, který bude odpálen v 19 hodin, 18 minut.

Předseda Senátu a starostka ČOS ocenili zahraniční sokolské organizace

Zástupci nejvýznamnějších zahraničních sokolských organizací převzali v úterý z rukou předsedy Senátu Milana Štěcha a starostky České obce sokolské ocenění za udržení a propagaci sokolských myšlenek a dobrého jména České republiky.

Rekordní #Be Active Noc sokoloven 2018 - 115 míst, 7600 návštěvníků

Rekordní čísla zaznamenal letošní ročník tradiční Noci sokoloven, letos s přídomkem #Be Active. Akce se konala ve dvou hlavních termínech a zapojilo se do ní 115 sokoloven. Sokolové přivítali celkem 7600 návštěvníků.

Sokolové uctili památku svých hrdinů při Památném dni sokolstva

Na desítkách míst po celé republice uctili v pondělí 8. října sokolové památku tisíců členů sokolského hnutí, kteří přinesli nejvyšší oběti při obraně svobody českého a slovenského národa a demokratických a humanistických ideálů, na nichž byl Sokol založen. Tradičního pietního aktu v Tyršově domě se pak zúčastnily nejvyšší činovníci České obce sokolské a jejich hosté z řad představitelů státu, sportovních a společenských organizací. S pozdravem vystoupil i velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss.

Aktuální vydání časopisu Sokol s přílohou ke sletu

První posletové vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo, obsahuje vedle řady zajímavých zpráv o dění v Sokole i osmistránkovou přílohu, všitou uprostřed časopisu, která přináší ohlédnutí za XVI. všesokolským sletem – přináší řadu zajímavých čísel i ohlasy známých osobností. Součástí vydání jsou rovněž Vzdělavatelské listy s tématem Sokolská stráž v roce 1918 a Metodické listy pojednávající o pohybových hrách.

Víkend otevřeného Tyršova domu - v sobotu Noc sokoloven, v neděli Open House

Zatímco v sobotu 29. září budou v Tyršově domě otevřena všechna sportoviště, v neděli se otevřou i ostatní části včetně historických prostor v Michnově paláci. Stane se tak v rámci akce Open House u příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky.

Noční Fit běh Petřínem – tajemným parkem s atletickým trenérem

Jedním z vrcholů programu #Be Active Noci sokoloven v sobotu 29. září 2018 bude noční běh parkem s nejkrásnějšími výhledy na Prahu - noční Fit běh Petřínem. Je určen těm, kteří mají rádi běhání, i těm, kteří mají rádi Prahu.

Sokolovny znovu otevřou brány veřejnosti, letos ve dvou hlavních termínech

Už počtvrté se v druhé polovině září otevřou brány sokoloven ve všech regionech České republiky. Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí.

Sokol Roztoky u Prahy otevřel zrekonstruovaný atletický stadion

Na začátku byla situace, kterou zná mnoho sokolských jednot. Chátrající sportoviště neumožňující rozvoj jednoty a především nabírání nových členů, přestože zájem by byl veliký. Na konci je tentokrát happy end – zrekonstruovaný sokolský atletický areál, který bude sloužit všem občanům města a také zaměstnancům místních firem. Způsob, jakým toho Sokol Roztoky dosáhl, může být inspirací i pro další jednoty, které řeší obdobný problém.

Proběhl první termín Noci sokoloven 2018

V pátek 21. září se již počtvrté široké veřejnosti otevřely brány sokoloven po celé republice. Nechyběl samozřejmě ani Tyršův dům. Po roce se zase konala Noc sokoloven. Program na jednotlivých místech byl opět pestrý, od soutěží a her pro děti, přes prohlídky sokoloven, výstavy, opékání špekáčků, až po přespání přímo v tělocvičně. Aby měli zájemci lepší přehled o tom, do které sokolovny to mají nejblíž, spustili jsme nový web sokolskepamatky.eu s přehledem všech jednot zapojených do letošního ročníku. A bylo z čeho vybírat! Vždyť se přihlásilo na 115 jednot!

Dejte o sobě vědět novým sokolům

Na Českou obec sokolskou se obrátil Český olympijský výbor s nabídkou možnosti bezplatně informovat veřejnost o vašem oddíle, jeho činnosti i akcích, které pořádáte. Stačí se zapsat do databáze sportovních oddílů na internetových stránkách www.sportvokoli.cz.

Juniorští přeborníci ČOS ve volejbale jsou ze Sokola Mniochovo Hradiště

Turnaj přeboru České obce sokolské juniorů ve volejbale se i v letošním roce uskutečnil v městské hale ve Zruči nad Sázavou. Na IX. ročník turnaje Sokol Junior Cupu se sjela sestava špičkových týmů - tři sokolská družstva doplnila Lokomotiva Česká Lípa a dvě družstva VK Ostrava a VK Dukla Liberec.

Fenomenální bikeři ze Sokola Veltěž vezou medaile z mistrovství Evropy!

Naprosto fenomenálního výsledku dosáhli na mistrovství Evropy MTB do 17 let v italském horském středisku Pila závodníci týmu ADASTRA Sokol Veltěž. Bikerka Aneta Novotná získala zlato v ve štafetách a stříbro v MTB Cross Country, Filip Jech byl bronzový!

Zdeněk Svěrák: Sokol mě pochlapil

Mezi nadšené sokoly patřil v mládí i herec, scénárista, spisovatel (mimo jiné autor textů k písničkám ze sletové skladby Děti, to je věc!) a – samozřejmě – přední český cimrmanolog Zdeněk Svěrák. To, jak vypadaly jeho sokolské začátky, co přinesl Sokol jemu osobně a v čem vidí smysl Sokola v dnešní době, nám vylíčil v krátkém rozhovoru.

Česká televize ukáže, že Sokol žije!

V neděli 26. 8. uvede televizní kanál ČT Sport premiéru televizního dokumentu Jakuba Bažanta a Filipa Slezáka Sokol žije. Ukáže vám jednu typickou vícegenerační sokolskou rodinu z Turnova, která je aktivní nejen ve svém domovském městě, ale začátkem července se účastnila i XVI. všesokolského sletu. Nenechte si vysílání ujít, o emoce i humor nebude nouze.

Vyfoťte radost z pohybu a vyhrajte kameru GoPro!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Zapojil se i Sokol, který se stal patronem kategorie Radost z pohybu. Pro vítěze připravil kameru GoPro.

Velký dík všem jednotám – organizátorům Olympijského běhu, vzkazuje předseda ČOV

Velký dík od předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala si vysloužilo 17 sokolských jednot, které se zapojily do organizování letošního ročníku T-Mobile Olympijského běhu. Ten se běhá po celém světě vždy v druhé polovině června na oslavu výročí založení Mezinárodního olympijského výboru v roce 1894.

Vyšlo červencové vydání Sletového magazínu

Červencové vydání Sletového magazínu, které je zároveň posledním v řadě, vychází krátce po skončení XVI. všesokolského sletu. Proto stručně rekapituluje jednotlivé události hlavního sletového týdne a především pak přináší řadu fotografií z jednotlivých událostí.

XVI. všesokolský slet vyvrcholil hromadnými cvičeními v Eden Aréně

Největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce je u konce. XVI. všesokolský slet byl zakončen v pražském Edenu dvoudenním programem hromadných cvičení. Na ploše se vystřídalo na 15 000 cvičenců. Další účastníci se zapojili do sletových akcí během celého týdne, které navštívily desetitisíce lidí.

Příspěvek starostky ČOS Hany Moučkové do diskuze v sokolském hnutí

Milé sestry, milí bratři, v těchto dnech dostávám velké množství e-mailů, telefonátů, sms zpráv i dalších vzkazů od našich členů. Veliká část reaguje na návštěvu předsedy vlády ČR pana Andreje Babiše na XVI. všesokolském sletě. Jejich četnost i intenzita mne překvapily, proto jsem se rozhodla se k situaci vyjádřit, neboť není v mých silách odpovědět všem jednotlivě.

Sokol Gala strhl O2 arenu

Již potřetí v novodobé historii sletů byl součástí hlavního týdne XVI. všesokolského sletu program Sokol Gala – přehlídka toho nejlepšího, co mohou sokolové v oblasti výkonnostního a vrcholového sportu nabídnout. Strhující představení, připravené spolu se souborem La Putyka, doslova elektrizovalo diváky v O2 areně.

Píseň inspirovaná sletem

Cvičí ve sletové skladbě Borci. A také je písničkář, fotograf a básník: Julek Šimko. A jako správný folkař vzal mezi nácviky v Edenu do rukou kytaru a složil píseň, inspirovanou neopakovatelnou sletovou atmosférou. Můžete si ji poslechnout i vy.

Slavnostní zahájení XVI. všesokolského sletu v Národním divadle

XVI. všesokolský slet 2018 byl v neděli 1. července oficiálně zahájen v Národním divadle. A byla to událost, kterou první česká divadelní scéna ve své historii ještě nezažila: po úvodních proslovech a zahájení sletu starostkou ČOS Hanou Moučkovou zahrálo Divadlo pod Petřínem ve spolupráci se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelním spolkem Lázně Toušeň komedii z jihočeského venkova Naši furianti. Vůbec poprvé v dějinách Národního divadla tak celé představení odehrál na prknech Staré scény ND ochotnický soubor.

Sletový průvod prošel Prahou a zahájil hlavní sletový týden

Ojedinělá událost, jakou mohou Pražané a návštěvníci hlavního města prožít jen jednou za šest let – to je sletový průvod Prahou, který v neděli 1. července 2018 zahájil hlavní sletový týden XVI. všesokolského sletu, který ve dnech 5. a 6. července vyvrcholí I. a II. programem hromadných tělocvičných vystoupení v Eden Aréně.

XVI. všesokolský slet v České televizi

Česká televize a Český rozohlas (generální mediální partneři XVI. všesokolského sletu) a Deník (hlavní mediální partner sletu) budou od 1. 7. do 6. 7. přinášet rozsáhlé sletové zpravodajství.

Sokolové jsou připraveni na slet. Chystají průvod, hromadná cvičení i premiéru v Národním divadle

Největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce se blíží. XVI. všesokolský slet proběhne v Praze od 1. do 6. července a nabídne nejen programy hromadných cvičení v Eden Aréně, ale i mnoho dalších sportovních a kulturních akcí.

Manuál hlavního sletového týdne č. 2

Manuál hlavního sletového týdne č. 2 vyšel v úterý 26. června v elektronické podobě a byl rozeslán na župy. Zároveň je tento manuál v tisku, s jeho distribucí účastníkům sletu se počítá v prvních sletových dnech - o přesném termínu a způsobu vyzvednutí budeme župy informovat.

Vyšlo červnové vydání časopisu Sokol

Tak jako každý rok, i letos přes léto vychází časopis Sokol jako dvě dvoučísla. První z nich – červen/červenec – právě vyšlo s přílohami Sletový magazín a Vzdělavatelské listy. Přináší zpravodajství z některých sletů v regionech, o pokračujících sletových soutěžích, o udělení Ceny Gratias agit Sokolu Paříž, o odhalení pomníku Františku Pecháčkovi a mnohé další zprávy.

Zlatá žeň a rekord z Julisky, „bramborová“ medaile z Kladna

Na stadiónu na pražské Julisce se o uplynulém víkendu odehrálo atletické mistrovství České republiky dorostu a juniorů. V průběhu dvou dní mistrovství padl zásluhou Barbory Malíkové z T. J. Sokol Opava český dorostenecký rekord.

Výstava Ni zisk, ni slávu otevřena

V úterních podvečerních hodinách 19. června byla sestrou starostkou a panem ředitelem Historického muzea Národního muzea slavnostně otevřena dlouho očekávaná výstava v Tyršově domě Ni zisk, ni slávu!, která bude sokolům a veřejnosti přístupná do 8. července od 10.00 – 18:00 hodin. Na výstavě Vás především zaujmou krásné předměty ze sokolské bohaté historie, které jsou ze sbírek ČOS a Národního muzea.

Bazén v Tyršově domě opět otevřen

Po uzavření bazénu Tyršova domu, vynuceném technickými důvody způsobenými přívalovými dešti, je bazén od pondělí 18. června 2018 opět otevřen. Děkujeme za pochopení.

Sokol Paříž je laureátem Ceny Gratias agit 2018

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický udělil 8. června 2018 ve Velkém sále Černínského paláce Cenu Gratias agit, která bylo letos předána 14 laureátům. Mezi nimi je rovněž Sokol Paříž. Pařížští sokoli byli u zrodu československých legií, když společně se členy spolku Rovnost vytvořili legendární rodu Nazdar.

Frisbee v Sokole, to je Sokol 3SB

Že ten sport ještě neznáte a jeho název možná slyšíte poprvé v životě? Není to žádná ostuda. Frisbee je skutečně pořád ještě mladé a málo známé sportovní odvětví, ale v Sokole už má svoje obdivovatele a aktivní hráče. V dresu českobudějovického Sokola 3SB dokonce nastupují v domácích i evropských soutěžích.

Rekreační středisko ČOS Drhleny vás zve k návštěvě

Rekreační zařízení ČOS Drhleny v Českém ráji nabízí rekreace jak rodinné, tak skupin s dětmi, školy v přírodě či různá školení.

Společný postup při ochraně osobních údajů – GDPR

Česká obec sokolská, Český olympijský výbor, Česká unie sportu a další střešní organizace přijaly společný postup při aplikaci Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU – obecné nařízení k ochraně osobních údajů - GDPR, které vstoupilo v platnost 25. května 2018. O tomto společném postupu informuje sokolské župy a tělocvičné jednoty otevřený dopis starostky ČOS Hany Moučkové a jednatele ČOS Josefa Těšitele. Dopis obsahuje řadu užitečných příloh a vzorů.

Na lyže můžete vyrazit i v létě

Lyžování už dávno nemusí být jen zimním sportem. Travní lyžování se úspěšně rozvíjí i u nás a je jedním z řady méně tradičních sportů, kterým se můžete věnovat v Sokole. I když zatím jenom v Předklášteří…

Květnové vydání časopisu Sokol ve „sletovém rytmu“

Zpravodajství ze sportovních sletových soutěží, informace a fotografie ze sletů v regionech – to jsou zprávy, které dominují květnovému vydání časopisu Sokol i Sletového magazínu. Přináší samozřejmě i mnohé další zajímavé informace z dění v ČOS a v sokolských jednotách a o úspěších sokolských sportovců.

Největší slety se tento víkend odehrají v Děčíně, Hradci Králové a Ostravě

Největší ze série krajských a oblastních sletů, které nás čekají tento víkend, se budou konat v Děčíně, Hradci Králové a Ostravě. Účast na každém z nich se bude pohybovat minimálně kolem tisícovky cvičenců, v Hradci dokonce kolem dvou tisíc. Na diváky opět čeká spousta atraktivních doprovodných akcí.

Zálesácký závod zdatnosti vás prověří ve všech směrech

Na 20 disciplín si mohli vyzkoušeli účastníci zálesáckého závodu zdatnosti (ZZZ), který organizoval Sokol v květnu v malebném okolí jihočeské Třeboně. Jde o jednu z nejkomplexnějších aktivit, kterým se můžete v Sokolu věnovat - vyzkoušíte si různé sporty, transport zraněného, orientaci v terénu a vyznat se musíte třeba i v historii Sokola, vlastivědě nebo správně odhadovat míry a váhy.

Na sletové soutěži v plážovém volejbalu byly k vidění napínavé zápasy

Celkem 30 dvojic mužů a 22 dvojic žen se v areálu Sokolského koupaliště na Brněnské přehradě postaralo o víkendu 18.–20. května o napínavé zápasy v plážovém volejbalu. Sokol Brno I zde pořádal sletovou soutěž – letní pohár mužů a žen v plážovém volejbale, který se tak stal součástí série soutěží pořádaných v rámci letošního XVI. všesokolského sletu.

Série oblastních a krajských sletů pokračuje v Třebíči a v Brandýse nad Labem

Série krajských a oblastních sletů pokračuje tento víkend mimo jiné v Třebíči a v Brandýse nad Labem. V Třebíči se sokolové sejdou 26. května na sokolském stadionu „Pod Kostelíčkem“, v Brandýse o den později na sokolském cvičišti Jindry Vaníčka.

Sokolky z Vysočan přivezly první českou týmovou medaili z twirlingu

Skvělý výkon podaly na mistrovství světa ve twirlingu v norském Lillehammeru mažoretky z T. J. Sokol Vysočany. Jejich tým se stal 2. vicemistrem světa v kategorii Parade Corps a získal tak i první medaili pro Českou republiku z mistrovství světa v tomto sportu.

Vydařený 10. ročník Youth Athletics – Sokol Grand Prix

Celkem 234 závodníků a závodnic z 29 oddílů startovalo v úterý 8. května na stadiónu Mirka Tučka v Kolíně – Borkách na jubilejním 10. ročníku mládežnického mítinku Youth Athletics – Sokol Grand Prix, který byl jednou ze soutěží letošního XVI. všesokolského sletu.

Prodej vstupenek na hromadná cvičení v Eden Aréně zahájen!

Vstupenky na hromadná cvičení XVI. všesokolského sletu v pražské Eden Aréně 5. a 6. července si můžete koupit již dnes! Jejich prodej byl spuštěn v síti Ticketportal (https://bit.ly/2Id7uxH) a ve vybraných kamenných obchodech.

Vyšlo dubnové vydání časopisu Sokol

Zasedání Výboru ČOS, vyhlášení výsledků ankety Nejúspěšnější sportovci a trenéři ČOS, připomenutí výročí bitev u Bachmače a Sokolova a další zprávy o dění v Sokole a úspěších sokolských sportovců – takové je dubnové vydání časopisu Sokol, jehož součástí je rovněž samostatná příloha Sletový magazín.

Vyhlášeni nejúspěšnější sportovci a trenéři České obce sokolské

Nejlepším individuálním sportovcem roku 2017 z řad českých sokolů je stříbrný medailista z mistrovství Evropy, vzpěrač Jiří Orság ze Sokola Karolinka. Vyplývá to z výsledků ankety Nejúspěšnější sportovci, družstva a trenéři České obce sokolské v roce 2017, jež byly ve čtvrtek 26. dubna slavnostně vyhlášeny v malostranském Tyršově domě.

Výběrové řízení na tisk sletového památníku

Česká obec sokolská vyhlašuje výběrové řízení na zhotovení tisku publikace 100 let republiky a XVI. všesokolský slet 2018.

Šplh je fyzicky náročný, ale se skvělou partou lidí

Víte, kdo získal první českou zlatou olympijskou medaili? Byl to sokol Bedřich Šupčík a získal ji za disciplínu, kterou už byste dnes na olympiádě nenašli – šplh bez přírazu na osmimetrovém laně. Přesto má B. Šupčík i dnes v Čechách dost následovníků.

Vyšlo březnové vydání časopisu Sokol

Významné události, jako slavnostní zasedání Výboru ČOS k 100. výročí republiky či sletové přípravy a mnohé další, které se odehrály v březnu, přináší aktuální březnové vydání časopisu Sokol, jehož součástí jsou rovněž přílohy Sletový magazín a Vzdělavatelské listy.

Breakdance na pomezí tance a sportu

V našem seriálu o netradičních sportech, kterým se můžete věnovat v Sokole, se dne se podíváme na „hranice žánrů“. Představíme si disciplínu na pomezí sportu a tance – breakdance. Jde sice především o sport pro mladé, přesto ale i break dance už má své vrcholné světové akce.

Klub Bedřicha Šupčíka přivítal čtyři nové členy

Memoriál Bedřicha Šupčíka vzpomíná na našeho prvního československého olympijského vítěze, kterým se roce 1924 stal sokolský gymnasta Bedřich Šupčík. Na olympijských hrách v Paříži nenašel přemožitele ve šplhu na osmimetrovém laně. Šplhalo se bez přírazu se startem ze sedu. Ke zdolání této vzdálenosti Šupčík potřeboval pouze 7,20 s.

Společná výzva ministru školství k financování sportu z Programu IV

Česká obec sokolská, Česká unie sportu, Sdružení sportovních svazů ČR, Svaz měst a obcí a senátoři Senátu PČR zaslali naléhavý dopis ministru školství, mládeže a tělovýchovy Robertu Plagovi týkající se vyhlášení a uvolnění programů podpory sportu pro údržbu, provoz a obnovu sportovních zařízení v roce 2018. Tyto programy nebyly dosud vyhlášeny.

Slavnostní zasedání Výboru ČOS k 100. výročí republiky

Přesně sto let od bitvy u Bachmače, která byla určující pro další osud československých legií v Rusku, se ve starobylém Karolinu konalo slavnostní zasedání Výboru České obce sokolské k 100. výročí založení republiky a XVI. všesokolskému sletu v Praze.

Oficiální plakát XVI. všesokolského sletu 2018

V minulých dnech byl veřejnosti představen oficiální plakát XVI. všesokolského sletu 2018 a z něj vycházející doplňkový vizuální styl.

XVI. všesokolský slet 2018 má oficiální plakát od Studia Najbrt

Pohyb cvičenců v hromadných skladbách zaznamenaný pomocí různobarevných bodů, čar a šipek se stal inspirací oficiálního plakátu XVI. všesokolského sletu 2018. Dílo vytvořené v renomovaném grafickém Studiu Najbrt představili v úterý 6. března organizátoři akce, která se uskuteční v prvním červencovém týdnu 2018. Vstupenky na sletová vystoupení si diváci budou moci koupit od poloviny dubna.

Únorové vydání Sletového magazínu

Únorový Sletový magazín vychází s pozměněnou grafickou podobou titulní strany, která je zpracována podle nového vizuálního stylu XVI. všesokolského sletu. Tento nový styl představuje v rozhovoru jeho autor Aleš Najbrt. Sletový magazín samozřejmě přináší řadu dalších zajímavých informací.

„Sokolové republice – Sokol dříve a dnes“

Od pondělí 5. března se můžete přijít do pražské Bílé galerie podívat na zajímavou výstavu, kterou připravili sokolové za podpory MČ Praha 8 ke 100. výročí republiky.

První pražská sokolovna z perníku

Vzácnou možnost spatřit první pražskou (a českou) sokolovnu v provedení z perníku měli účastníci sobotních šibřinek Sokola pražského.

Mushing zažívá v Čechách obrovský boom

Máte psa, který miluje pohyb v přírodě, a přemýšlíte, jak by se dalo jeho nadšení pro běh spojit s vaším sportováním? Přihlaste se společně do sokolského oddílu sportu psích spřežení! Právě tento netradiční sport totiž zažívá v Čechách obrovský boom.

Vzpomínka na M. Tyrše a J. Fügnera ve výroční den vzniku Sokola

Vedení České obce sokolské uctěním památky zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera vzpomenulo v pátek 16. února 156. výročí založení našeho spolku. V tento den starostka ČOS Hana Moučková, náčelník ČOS Petr Svoboda, náčelnice ČOS Lenka Kocmichová, předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový a vzdělavatel ČOS Zdeněk Mička položili věnec na hrob M. Tyrše a J. Fügnera na pražských Olšanských hřbitovech.

Evu Samkovou jsme v Sokole připravovali na vysokou, říká Petr Syrový

Není mnoho činovníků Sokola, kteří se mohou pochlubit tím, že by trénovali trenéra olympijské vítězky i vítězku samotnou. Petru Syrovému z vršovického Sokola se to ale podařilo v podobě Marka Jelínka a Evy Samkové. Jak se s nimi seznámil i jak probíhala jejich spolupráce nám vylíčil v době, kdy se Eva chystá k boji o obhajobu olympijského zlata…

Pět sokolských zlatých

Olympijské hry začínají, a to je příležitost si připomenout stopu, kterou v české olympijské reprezentaci zanechali sokolové. Patřilo k nim i několik zlatých medailistů...

Výsledky soutěže o návrh odznaku k XVI. všesokolskému sletu

Česká obec sokolská vyhlásila v roce 2017 výtvarnou soutěž o návrh na ztvárnění sletového odznaku k XVI. všesokolskému sletu v tomto roce. Soutěž byla vyzvaná a oslovilo se šest umělců. V termínu odevzdali své návrhy čtyři soutěžící. Porota složená ze sokolů i odborníků na svém lednovém zasedání rozhodla jednohlasně o vítězi. Podívejte se, kdo a s jakým návrhem vyhrál.

Mistryně světa v rope skippingu okouzlila Libochovice

Show na světové úrovni zažili minulý víkend diváci v Libochovicích. Díky úsilí vedoucích rope skipping teamu Sokolu Libochovice zavítala do města několikanásobná mistryně světa a Evropy v rope skippingu, artistka a semifinalistka soutěže Československo má talent Adrienn Banhegyi z Maďarska.

ČEPS generálním partnerem sletu i České obce sokolské

Výborná zpráva dorazila do České obce sokolské na konci listopadu – společnost ČEPS, a.s., se rozhodla podpořit XVI. všesokolský slet 2018 a stát se jeho generálním partnerem. Zároveň bude společnost ČEPS, a.s. v pozici generálního partnera ČOS podporovat i další aktivity sokolského hnutí.

Vychází prosincové vydání časopisu Sokol

Poslední vydání časopisu Sokol v kalendářním roce 2017 přináší čtenářům opět řadu zajímavých informací – starostka ČOS Hana Moučková ve Slově úvodem ve stručnosti rekapituluje některé momenty právě končícího roku, o partnerství s Českou obcí sokolskou hovoří Jan Kalina, předseda představenstva akciové společnosti ČEPS, časopis přibližuje premiéru divadelní hry Naši furianti a přináší další zprávy o dění v sokolských jednotách a župách.

Ústřední škola zveřejnila program akcí na rok 2018

Ústřední škola České obce sokolské zveřejnila program vzdělávacích akcí na rok 2018. Chcete si vyzkoušet něco nového a získat inspiraci do cvičení? Vyberte si některý z nabízených jednodenních seminářů. Láká Vás stát se cvičitelem? Přihlaste se na dvou- a vícevíkendové školení.

Starostka ČOS podepsala Memorandum o spolupráci s Ministerstvem obrany ČR

Starostka České obce sokolské Hana Moučková podepsala v úterý 14. listopadu Memorandum o spolupráci mezi ČOS a Ministerstvem obrany ČR. Byla tak stvrzena dosavadní úzká vzájemně prospěšná činnost a vytvořen prostor pro rozvoj a rozšiřování další spolupráce.

Pozvánka na turnaj pro volejbalové „veterány“

Mezinárodní volejbalová asociace veteránů – International Veteran Volleyball Association (IVVA) – pořádá v příštím roce od 21. 6. do 24. 6. v Ostravě Mezinárodní volejbalový turnaj veteránů. Tento turnaj je příležitostí i pro sokolská volejbalová družstva, která by se do něj chtěla přihlásit.

Aktuální informace k článku v říjnovém vydání časopisu Sokol

V říjnovém vydání časopisu Sokol jsme uvedli nepřesnou informaci týkající se podmínek, za nichž lze čerpat finance z dotačního titulu MŠMT na údržbu a provoz sportovišť Program IV. Nepřesnost byla způsobena tím, že MŠMT oznámilo změnu v těchto podmínkách krátce poté, co bylo říjnové číslo časopisu Sokol distribuováno.

Reakce České obce sokolské na zavádějící článek na serveru Seznam.cz

Česká obec sokolská se dnes ohradila proti zavádějícímu článku, který vyšel na serveru Seznam.cz pod názvem „Po Peltově kauze nedá stát fotbalovým klubům na údržbu nic, raději nasype sokolům“. Text redaktora Luďka Mádla může budit dojem, že Česká obec sokolská získala výhodu na úkor jiných sportovních subjektů. Česká obec sokolská takové tvrzení důrazně odmítá a už požádala redakci serveru Seznam.cz, aby vyznění článku upravilo.

Vyvrcholily oslavy 150 let vídeňského Sokola

O víkendu 20.–22. října vyvrcholily ve Vídni oslavy 150. výročí vzniku první sokolské jednoty v Rakousku, Sokola Vídeňského. Bohatého programu oslav se zúčastnili starostka České obce sokolské a Světového svazu sokolstva Hana Moučková a představitelé členských organizací Světového svazu sokolstva, velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter a další významní hosté. Členy Světového svazu sokolstva přivítal na radnici v první den oslav starosta Vídně Michael Häupl, který také poskytl záštitu sobotnímu gala večeru.

Sokolské oběti při Památném dni sokolstva uctili předseda Poslanecké sněmovny i ministr kultury

Za přítomnosti představitelů státu a zástupců sportovních a společenských organizací si v neděli 8. října Česká obec sokolská připomenula památku všech členů, kteří ve více než 155leté historii Sokola položili své životy za svobodu a demokracii. Vzpomínkové akce se při příležitosti tohoto dne konaly rovněž v řadě sokolských žup a sokolských tělocvičných jednot.

Dopis starostky ČOS župám k dotačnímu programu MŠMT r. 2017 - Program IV - zpřesnění metodiky

V návaznosti na množící se dotazy ohledně žádostí o státní dotaci MŠMT Proqram lV pro rok 2017 zaslala starostka ČOS Hana Moučková všem sokolským župám dopis, v němž upřesňuje příslušnou část metodického pokynu MŠMT, který se samotného vyhlášení dotačního neinvestičního Programu IV týká ("Vyhlášení dotačního neinvestičního Programu lV. - Údržba a provoz sportovních zařízení na r. 2017").

Sletová štafeta 2017 zahájila sletový rok

Již potřetí v novodobé historii České obce sokolské se letos uskutečnila Sletová štafeta, která o víkendu 22.–24. září oficiálně zahájila sletový rok a zároveň se stala pozvánkou na XVI. všesokolský slet 2018.

Všem sokolským župám: Dotační program MŠMT r. 2017 – Program IV. – aktuální informace

V souvislosti se zrušením Programu IV. MŠMT - udržba a provoz sportovních zařízení zaslala starostka ČOS Hana Moučková dopis všem župám s aktuální informací.

Finance z Programu III MŠMT dorazily na účet ČOS

Intenzivní jednání starostky ČOS Hany Moučkové s vrcholnými představiteli vlády a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR ohledně proplacení dotací MŠMT z Programu III dospěla 14. září ke zdárnému konci – odsouhlasené finance dorazily tento den na účet ČOS.

Sokolové opět obohatí program veletrhu For Toys

Na Výstavišti PVA v Praze Letňanech otevřou ve čtvrtek 19. října své brány veletrhy For Toys, For Babies, For Games. Program tohoto trojlístku veletrhů, obdobně jako při dubnovém veletrhu For Kids, obohatí Česká obec sokolská, která je partnerem doprovodného programu veletrhu For Toys. Díky tomu budou moci návštěvníci veletrhu navštívit nejen veletržní stánek ČOS a přilehlou gymzónu, ale také zhlédnout řadu pódiových vystoupení z různých pražských sokolských jednot, které tak výrazně zpestří letošní veletržní dění.

Jednání starostky ČOS vedla k poskytnutí mimořádné dotace, jednání pokračují

Již druhý měsíc přetrvává krize financování sportu vyvolaná pozastavením dotačních titulů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, která hrozila vyústit v kolaps, zejména v oblasti sportu pro všechny a především pak ve sportování dětí a mládeže. Situace ve financování sportu je stále velice špatná, ale poslední vývoj naznačuje, že intenzivní jednání, která reprezentanti českého sportovního prostředí – mezi nimi rovněž starostka ČOS Hana Moučková – vedli, dospěla k určitému pokroku.

Před 135 lety se konal I. všesokolský slet

V neděli 18. června uplyne přesně 135 let od konání I. všesokolského sletu. V roce 1882 slavil Sokol Pražský dvacet let od svého vzniku. Jeho náčelník, doktor Tyrš, se rozhodl oslavit kulatiny vskutku monumentálně hromadným cvičením na Střeleckém ostrově, které vešlo do sokolské historie jako I. všesokolský slet.

Sport vyzývá premiéra a vládu ČR k urychlenému řešení finanční krize

Český olympijský výbor, Česká unie sportu, Česká obec sokolská a celkem 84 zástupců dalších sportovních svazů a spolků společně dopisem vyzvalo vládu ČR a premiéra České republiky Bohuslava Sobotku k urychlenému vyřešení kritických finančních potíží českého sportu. Společné memorandum podepsali zástupci sportovního prostředí na mimořádném setkání v Aule Sokola v Tyršově domě v Praze.

Stanovisko starostky ČOS k současné situaci ve financování sportu a k jednáním s ministryní školství

Česká obec sokolská je silně znepokojena současnou situací ve financování sportu a usiluje o eliminaci negativních důsledků pozastavení, respektive zdržení jednotlivých programů financování sportu z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a požaduje co nejrychlejší návrat k pravidelnému financování sportu. K tomuto cíli směřuje i řada jednání, které jako starostka České obce sokolské vedu jak v rámci českého sportovního prostředí, tak s ministryní školství.

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2017, projekt Českého olympijského výboru ve spolupráci s Českou obcí sokolskou

Připojujeme se k mezinárodnímu Olympijskému dni největší běžeckou akcí v České republice. V rámci T‑Mobile Olympijského běhu 2017 v jediný okamžik vyběhne na různých místech přes 50 tisíc běžců. Poběžte s námi!

Soutěže pro seniory i děti a mládež

Zapojte se do dvou soutěží v tomto roce. První nese název Sletové perličky a je určená seniorům a jejich vzpomínkám na všesokolské slety. Druhá se jmenuje Příběhy sokolských legionářů a po jejich stopách se vydají děti a mládež.

Pojištění

Dne 31. 12. 2016 byla podepsána pojišťovací smlouva mezi Českým olympijským výborem a Kooperativa pojišťovnou, a.s., Vienna Insurance Group, která řeší pojištění sportovního prostředí. Toto pojištění se vztahuje i na Českou obec sokolskou.

155 let Sokola

16. 02. 2017 uplynulo 155 let od založení Sokola. Připomeňme si slavné okamžiky a žijme budoucností!

Vysílali a psali o 155 letech Sokola

Televize, rozhlas, deníky, týdeníky a další

150. výročí založení Sokola v Polsku

Česká obec sokolská se připojuje k dlouhému zástupu gratulantů a přeje spřáteleným polským sokolům zdravé tělo i zdravý duch a do dalších let mnoho radosti při naplňování všestranného tělovýchovného, sportovního a kulturního programu pro členy i veřejnost.

V Sokole vrcholí čas šibřinek, plesů, bálů, karnevalů 2017

Plesová sezóna v Sokole – v řadě jednot po celé republice se konají plesy, bály, karnevaly a především šibřinky, které jsou pro Sokol typické – sokolské šibřinky letos slaví již 152. výročí od svého vzniku. Sokolské jednoty stále pokračují v této zábavě pro děti i dospělé. Pojďme se bavit na bál – podívejte se na seznam, kde a kdy se zábavy konají.

Sokolští borci na LOH RIO 2016

Výsledky olympijských bojů: sportovní gymnastika - David Jessen, T. J. Sokol Brno I, fleretista Alexandr Choupenitch, T. J. Sokol Brno I, judista Jaromír Ježek T. J. Sokol Praha Vršovice, atletka Kateřina Šafránková a vzpěrač Jiří Orság T. J. Sokol Karolínka

Premiér Sobotka vzpomenul odkaz padlých sokolů

Vzpomínková akce v Tyršově domě v Praze se konala v Památný den sokolstva, kterým si Česká obec sokolská každoročně připomíná oběti sokolů v boji za svobodu, samostatnost a demokracii.

ČOS spolupracuje s Dialog Jessenius

Česká obec sokolská a Dialog Jessenius o.p.s. podepsaly smlouvu o spolupráci při realizaci projektu Ruce na prsa, který je jedním z několika, které společnost v současnosti realizuje.

Vyvrcholení oslav 90. výročí Tyršova domu

Slavnostním večerním programem vyvrcholily v sobotu 23. května oslavy 90. výročí otevření Tyršova domu. Akce k tomuto jubileu probíhaly po celý týden od 18. května a byly součástí celoročního projektu SokolGym, jímž si Česká obec sokolská připomíná 25 let od svého znovuobnovení.

Uzavření bazénu Tyršova domu z technických důvodů

V neděli 11. listopadu 2018 bude od 14.00 hodin z technických důvodů uzavřen bazén Tyršova domu. Omlouváme se veřejnosti a těšíme se na další plavání pro veřejnost o víkendu 17. a 18. listopadu v obvyklých hodinách.

2BC Kids Footwork Battle

Soutěž v breakdance

Dětský karneval Sokola Pražského

Dětská diskotéka Luboše Votroubka

Noc sokoloven v Tyršově domě v Praze

Tyršův dům České obce sokolské je sídlem této organizace, která jej vlastní od roku 1921. Tento dům, jehož počátky sahají do středověku a za svou existenci si prošel několika přestavbami a přístavbami, se veřejnosti otevře 23. září 2016 mezi 17 a 22 hodinou. Těšit se můžete na bohatý program.

Přeplavme svůj La Manche v Tyršově domě

Pojďte s námi přeplavat kanál La Manche! V pátek 28. února v 11. hodin se těšíme na všechny seniory a jejich vnoučata z Prahy a okolí v bazénu v Tyršově domě. Společně se pokusíme během dvou hodin v bazénu dohromady zdolat 34 kilometrů. Zaplaveme si se skvělou profesionálkou, dálkovou a zimní plavkyní, přemožitelkou Gibraltaru a medailistkou z mistrovství světa Lucií Leišovou. A čas bude i na povídání a pilování plavecké techniky.

Sokol spolu v pohybu 2017

Zábava, cvičení, diagnostika, nové pohybové trendy, poznání pro tělo i ducha – to je atraktivní projekt Sokol spolu v pohybu. Česká obec sokolská bude v termínu 18. – 24. 9. 2017 každý den po celé republice představovat různé cvičební a kulturní aktivity. Jaké? V pondělí aktivity pro seniory, úterý je den pro nejmenší děti a rodiče, středa je ve znamení dne zdraví a spolupráce s handicapovanými, čtvrtek je věnován výkonnostnímu sportu a v pátek ožijí sokolovny Nocí sokoloven. Na víkend připravujeme zábavné akce a soutěže pro celé rodiny. Sokol spolu v pohybu je součástí ročního projektu XVI. všesokolský slet 2018.

Šibřinky Sokola Pražského

Tradiční a nejstarší šibřinky na světě, opět ve Fügnerově sále nejstarší sokolovny u nás!