Breakdance na pomezí tance a sportu / 18.04.2018

V našem seriálu o netradičních sportech, kterým se můžete věnovat v Sokole, se dne se podíváme na „hranice žánrů“. Představíme si disciplínu na pomezí sportu a tance – breakdance. Jde sice především o sport pro mladé, přesto ale i break dance už má své vrcholné světové akce.

„Nejtěžší je podle mě vybrat si upřímně cestu, kterou se chci v tomto tanci ubírat a nehledě na okolí v ní pokračovat. Teď už mě na breakdance baví úplně všechno,“ říká s úsměvem Jakub Papert, alias Bboy Kubayz.

„Breaking“ (což je správný název pro breakdance) je jedním ze základních prvků kultury hip hopu. Break jako takový má 4 základní elementy, kterými jsou toprock, footwork, freezes a powermoves. „Je to jednoznačně tanec, protože je celý prováděn do hudby a hudba by v ideálním případě měla určovat to, jak se hýbeme. Sportovní přístup je ale podle mého názoru také potřeba, jelikož tanečníkovi zrychlí pokrok,“ říká Jakub Papert, který je pod přezdívkou Bboy Kubayz organizátorem výuky breakdance v Sokolu Břevnov. On sám se o něj začal zajímat po zhlédnutí tanečního filmu Lets Dance 2 před skoro deseti lety. „Potom, co jsem viděl všechny ty triky a taneční prvky, jsem o tom nemohl přestat přemýšlet a v říjnu 2009 jsem se přihlásil na breaking v tanečním centru R.A.K v Berouně,“ vypráví Jakub o svých začátcích.

Největší předností breaku je podle něj to, že tanečník má absolutní volnost. Provedení jednotlivých prvků do hudby je také hlavním konečným „výsledkem“. I proto je na místě mluvit o breaku jako o tanci a sportovní přístup brát více jako pomocnou ruku k dosažení lepších výsledků, než jako jeho součást.

V Sokole Břevnov se této disciplíně věnuje 9 jejích členů, v ostatních sokolských jednotách jde cca o 75 lidí. Mezi ty patří třeba skupiny Bezmasacrew z Brna nebo Survivals crew z Prahy a řada dalších jednotlivců. Břevnovští začali s nácvikem v Sokole v lednu 2015, jejich začátky jsou ale spojeny se sklepem jednoho paneláku v Řepích a rokem 2013. Odtud pochází i název skupiny – Sklepní Chapter. „Vytvořili jsme si tam takové vlastní taneční studio, měli jsme tam plakáty slavných tanečníků, věšáky s vlastními jmény, vlastní skříň a dvě lina, vzpomínám na to velice rád,“ říká Jakub Papert.

Jak jsme napsali výše, i breakdance už má své vrcholné akce – za „mistrovství světa“ se dá považovat soutěž s názvem Red Bull Bc One, kde se sejde špička z celosvětové taneční scény. Breaking není rozdělen na disciplíny, ale velmi ceněnými atributy tanečníka jsou provedení, schopnost tancovat a „cítit“ hudbu, originalita, nepředvídatelnost a vlastní projev.

Z českých tanečníků se největší úspěch podařil nedávno trenérovi břevnovských sokolů Petrovi Hechterovi (taneční přezdívka Alfonzo). Ten se na mezinárodní akci Legits Blast Winter pořádané v Praze dostal z 300 tanečníků z celé Evropy mezi 16 nejlepších, což je pro Českou republiku velký úspěch.

Břevnovští sokolové teď připravují nadcházející soutěže doma i v zahraničí a nové taneční vystoupení, takže je určitě na co se těšit.