Putovní výstavy – k vypůjčení

Putovní výstavy jsou určeny pro sokolské jednoty a župy. Jsou natištěny na rollup bannerech (dále jen RP). Jedna výstava je ještě navíc na plachtách s oky pro uchycení. Výstavy jsou vhodné do interiérů nebo exteriérů za bezvětrného počasí. RP instalujte na rovné, nejlépe zpevněné zemi. Půjčovat si je od Vzdělavatelského odboru ČOS můžete za následujících podmínek:


  • dopředu si výstavu zarezervujete (e-mailem nebo telefonicky kpohlova@sokol.eu, 727945094)
  • zajistíte si sami odvoz a navrácení výstavy
  • budete se k výstavě chovat tak, abyste předešli jejímu zničení
  • pokud se náhodou nějaký RP rozbije, nahlásíte nám to

Rozměry RP po vytáhnutí jsou 100x200 cm. Převáží se ale složené, v obalech. Složený RP je metr dlouhý válec. RP se vejdou do kufru nebo na zadní sedačku jednoho auta. Dospělý člověk jich najednou unese na kratší vzdálenost 6–8 kusů. 

Délka vypůjčení je na domluvě, pokud o výstavu zrovna není zájem, lze si ji půjčit i na delší období. 

Momentálně jsou na půjčení 3 výstavy – Svět sletů, Od první náčelnice k první starostce, Sokolové u zrodu republiky. Pracujeme na další výstavě o sokolských olympionicích.  

Výstavy připravily: Mgr. Kateřina Pohlová, Bc. Marcela Janouchová a Bc. Kateřina Byrouti

Přehled dostupnosti

Svět sletů

Tato výstava je na 12 RP a přibližuje sletové zákulisí. Dočtete se informace o tom, jak se cvičenci a cvičenky během sletů stravovali, oblékali, kde byli ubytovaní, jak fungovalo technické zázemí, ale také o letových scénách a skladbách. 

Sokolové u zrodu republiky

Výstava má 10 RP, ale je natištěna i na závěsných plachtách (na fotkách), které jsou vhodné do exteriéru. Tématem výstavy je Sokol a jeho činnost za první světové války. Dočtete se o sokolech-legionářích ve Francii, Rusku a Itálii, ale i o činnosti v naší budoucí republice. Jeden panel je věnován citátům TGM o Sokole.  

Od první náčelnice k první starostce

Výstava byla sepsána k 150 letům ženského cvičení v Sokole (1869–2019). V textech je zachycen vývoj ženského tělocviku včetně významných protagonistek, kterými byly sestry Hanušová, Malá, Provazníková atd. Je na 10 RP. Půjčili jste si tuhle výstavu? Využijte plakátů k výstavě k dopsání a ke stažení:
Plakát A4
Plakát A3

Sokolové pod olympijskou pochodní

Výstava se skládá z 13 rollupů a dozvíte se na nich první sokolské zahraniční úspěchy, účast na olympiádách do roku 1948 a jeden panel je věnován i současnosti. V roce 2020 je tomu 100 let od první sokolské výpravy na olympiádu a 120 let od účasti prvního (tehdy jediného) sokola na hrách.

Návod na postavení rollupů

Doporučujeme, aby rollupy stavěl vyšší člověk

1) Otevřete obal a vyndejte rollup

2) Zespoda jsou nožičky, které otočíte kolmo, tzn. o 90 stupňů


3) Vyndejte tyč, složte ji a zaražte ji zezadu do otvoru, musí zapadnout, jinak rollup nebude pořádně stát

4) Vytáhněte vnitřek RP s textem, doporučuji si přišlápnout spodek RP, má to celkem odpor a skáče to nahoru celé5) Zahákněte na tyč, jak je vyznačeno

6) Máte postaveno