Sokolská krev pomáhá nemocným již čtvrtým rokem, vloni jí bylo 270 litrů / 03.04.2020

Více než 270 litrů krve darovali v roce 2019 členové České obce sokolské v rámci dobročinného projektu Sokolská kapka krve. Do projektu, který si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve nejen mezi sokolskou veřejností a získat nové dárce krve, se vloni zapojilo 230 dárců.

S nápadem přišel před čtyřmi lety lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice. „Vím, jak je dárcovství krve důležité. Vidíme to i dnes, kdy mnoho dárců onemocnělo nebo je v karanténě, je již nedostatek na mnoha místech republiky znát. Tato naše sokolská akce může celostátní snahu transfuzních stanic alespoň v malé míře podpořit,“ uvedl Vít Jakoubek.

Celkový počet odběrů v roce 2019 byl 606 - o 206 (o polovinu) více než v předchozím roce! Na tomto výsledku se podílelo 230 dárců (také nárůst o polovinu). Mezi nimi byl například i Josef Nekovář, člen Sokola Roudnice nad Labem, který od roku 1974 daroval krev již 120krát. V loňském roce vzrostl nejen počet dárců, ale i celkový počet zapojených jednot – celkem 49, o 18 více než v roce 2018. Prvenství obhájil Sokol Komárov z župy Jungmannovy, kde 28 dárců absolvovalo 75 odběrů – zapojil se zde každý sedmý dospělý člen jednoty.

Mám ohromnou radost, že počet dárců v Sokolské kapce krve roste každý rok o desítky procent. Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme,“ uvedla Hana Moučková, starostka ČOS.

Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Darovat krev lze v zařízení podle svého výběru Důležité je dodržovat obecná pravidla pro darování krve, především maximální počet odběrů. Podrobnosti o projektu Sokolská kapka krve jsou k dispozici ZDE.