Sokol žádá premiéra o podporu pro své sokolovny, výpadek příjmů je kritický / 20.04.2020

Výpadek příjmů z nájmů a členských příspěvků po vyhlášení nouzového stavu je pro řadu sokolských jednot kritický. Jednoty, které spravují svá sportoviště, totiž přišly o veškeré příjmy, náklady na energii a provoz však zůstávají téměř stejné. Starostka ČOS tak ve spolupráci s Českou unií sportu požádala premiéra ČR Andreje Babiše o pomoc.

„Česká obec sokolská odhaduje měsíční výpadek v příjmech svých jednot na nejméně 50 milionů korun. Pro jednoty, které provozují už tak tragicky podfinancovaná sportoviště, to je likvidační výpadek,“ popisuje situaci starostka ČOS Hana Moučková.

Proto se společně s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou v koordinaci s Národní sportovní agenturou dopisem obrátila na premiéra ČR Andreje Babiše, aby mimořádně podpořil sportovní subjekty, které vlastní nebo provozují sportoviště, částkou 1,1 miliardy korun.

„Právě teď se ukazuje, že sport a pohyb obecně jsou pro zdraví a kondici české společnosti velmi důležité. Proto by podporu této oblasti měl stát brát jako jednu ze svých priorit. Bez zázemí se sport nedá dělat na jakékoliv úrovni, proto chceme podporu nasměrovat k těm, kteří se o sportoviště starají,“ dodává starostka Moučková.

Sportovní infrastruktura v ČR je kriticky podfinancovaná, a to také proto, že od roku 2017 nebyl vypsán žádný dotační program na údržbu a rozvoj sportovišť. To silně postihlo zvláště Českou obec sokolskou, která je se svými 700 sokolovnami a dalšími sportovišti jedním z největších provozovatelů sportovní infrastruktury v ČR.

„Proto jsme také vyzvali pana premiéra, aby se zasadil o obnovení tohoto programu už v roce 2021,“ uvedla Hana Moučková. O tomto programu se dlouhodobě bavíme i s  předsedou Národní sportovní agentury panem Milanem Hniličkou, který jej také podporuje.“

Plné znění dopisu najdete ZDE.